گیربکس خودرو از چه اجزائی تشکیل شده است؟

«گیربکس خودرو» که یک قطعه خیلی با اهمیت در خودرو است خود از اجزا مختلف و گوناگونی تشکیل شده است که در ذیل برخی از این اجزا تشکیل دهنده «گیربکس خودرو» را نام می بریم :

  • واشر های که در درون و یا اطراف «گیربکس» موجود هستند
  • سیل ها
  • چرخ دنده ها که با اندازه های گوناگون و متفاوت و همچنین با ضخامت های مختلف موجود هستند که این چرخ دنده های مذکور با هدف به وجود آوردن گشتاورها و سرعت های مورد نیاز خودرو وجود دارند .
  • بلبرینگ ها
  • پوسته «گیربکس» که باید گفت در واقع بدنه اصلی همان پوسته «گیربکس» است . این پوسته «گیربکس» به عنوان یک محافظ برای اجزا درون خود است و همچنین به عنوان یک تکیه گاه برای اجزا درون خود به حساب می آید .
  • شفت ها که برای آن هستند که چرخ دنده ها را بر روی آن ها قرار دهند به عبارت دیگر شفت ها محورهایی هستند که آن چرخ دنده ها بر روی آن ها مستقر  می گردند .

نحوه عملکرد «گیربکس» پراید :

«گیربکس» خودرو ها توانایی این را دارند که یک توان ورودی را به چند سرعت و گشتاور مختلف تبدیل کنند . چرا که مثلا در هنگام بالا رفتن از سربالایی ها خودرو بیشتر نیازمند گشتاور است و هنگام حرکت در بزرگراه ها نیازمند سرعت است که به ترتیب دنده های سنگین و سبک را میطلبند .

تفاوت دنده سنگین و سبک از نظر قطر و اندازه چرخ دنده های مولد آن ها می باشد . بدین صورت که قطر دنده سنگین بزرگتر از دنده سبک است . همچنین دنده سنگین دارای قدرت زیاد و سرعت کم و دنده سبک دارای قدرت کم و سرعت زیاد است .

به این نوع گیربکس های مورد استفاده در خودرو ها ، اصطلاحا گیربکس چند سرعته میگویند . این چند سرعته بودن ، به طور قرار دادی بستگی به تعداد دنده های جلوی خودرو دارد . مثلا پراید ، دارای گیربکس پنج سرعته میباشد .

این نوع جعبه دنده که به واسطه نصب در مدلهای پایه خودروها به گیربکس استاندارد نیز معروف است با درگیر کردن کلاج امکان تعویض دستی دنده ها از طریق اهرم تعویض ایجاد میکند .

در حال حاضر در حالت کلی به واسطه عملکرد ساده و بازدهی بالای گیربکس دستی ، بسیاری از رانندگاه حرفه ای و مسابقه ای انتخاب اول خود را این نوع جعبه دنده قرار می دهند تا نهایت کنترل ممکن را بر خودرو و هدایت آن داشته باشند .

از سوی دیگر ، به خصوص در ترافیک های سنگین شهری استفاده از دنده دستی با دشواری همراه است ضمن این که برای تعویض های نرم و روان ، راننده نیاز به تمرین و تجربه زیاد دارد .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید