سرو صدای زیاد گیربکس در هنگام خلاصی

این موضوع را همه می دانند که اگر در زمان عوض کردن دنده خودرویشان صداهایی غیرعادی به گوش برسد نشان دهنده آن است که «گیربکس» خودرو در حال کار کردن است اما آیا شما میدانستید که زمانی که دنده خودرویتان در حال خلاصی باشد باز هم اشیایی هستند که با هم در برخورد هستند؟! دقیقا همین طور است در زمان خلاصی دنده هم باز قطعات «گیربکس» هستند که با هم برخورد می کنند و با یکدیگر در تماس هستند .

در برخی مواقع راه حل می تواند اضافه کردن واسکازین «گیربکس» و یا تعویض نمودن واسکازین «گیربکس» باشد .

به طور کلی باید گفت که سروصداهای به وجود آمده در «گیربکس» می تواند در برخی مواقع با هزینه های کم برطرف شود و در برخی مواقع دیگر هزینه های زیاد را طلب می کند .

به خاطر داشته باشید که درست مانند روغن موتور، خودروهای مختلف با فرمولاسیون خاصی که در راهنمای آن قید شده است بهتر کار می‌کنند.

سر و صدای زیاد گیربکس هنگام خلاصی دنده می‌تواند نشان دهنده مشکلی جدی باشد، از جمله فرسودگی قطعات مکانیکی که نیاز به تعویض دارند. در این صورت، ممکن است چرخ‌دنده ها فرسوده شده باشند یا دنده چرخ دنده ها خورده شده باشد. از دست دادن کنترل هنگام رانندگی ابداً تجربه‌ای خوشایند نیست. ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید اگر گیربکس داغ به موقع تعمیر نشود چطور می‌تواند باعث بشود خودرو تعادلش را به شدت از دست بدهد.

جا نرفتن دنده :

در گیربکس هایی که به درستی کار می‌کنند، خودرو با همان دنده‌ای که شما یا کامپیوتر خودروی‌تان تعیین کرده‌اید به راهش ادامه می‌دهد، تا زمانی که شما یا کامپیوتر بخواهید دنده عوض کنید.

ولی در مورد گیربکس هایی که دنده آن ها از جا در می‌رود، خودرو دیگر با دنده‌ای که برایش تعیین شده حرکت نمی‌کند و آن را پس می‌زند، و (گیربکس های دستی) تمایل دارند به حالت خلاص در بیایند.

این امر در بهترین حالت ناامید کننده و در بدترین حالت خطرناک است: وقتی پای‌تان را از روی پدال گاز برمی‌دارید تا کنترل خودرو از دست‌تان خارج نشود، تنها چیزی که به آن فکر می‌کنید این است که گیربکس نیرویی به چرخ ها منتقل نکند. نیازی نیست به فکر فرو بروید.

اگر چنین اتفاقی افتاد، بدانید وقت آن است نگاهی به گیربکس خودروی‌تان بیندازید. در بخش بعد، از علامت هشدار دهنده دیگری صحبت می‌کنیم که ممکن است یک « فاجعه» واقعی به نظر برسند ولی برطرف کردن‌شان زیاد پیچیده نیست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید