جا نرفتن دنده نشانه خرابی گیربکس

پی بردن به وجود اشکال و ایراد در خودرو کار سخت و دشواری نیست بلکه خیلی هم راحت هست .

زمانی که قسمتی از خودرو دچار عیب و ایرادهای مکانیکی می شود عموما یک نشانه و علایمی با خود به همراه می آورد تا به دارنده خود بفهماند که مشکلی در قسمتی پیش آمده است .

«گیربکس» خودرو قسمتی از خودرو است که در یک بازه زمانی مثلا یک سال خیلی مورد استفاده قرار می گیرد به همین جهت هم هست که بعد از یک دوره استفاده شدن دچار عیب و ایرادهایی می شود و به علاوه آن این را هم باید در نظر گرفت که تعمیر نمودن آن هزینه زیادی هم در بر دارد .

با این مقدمه ای که در بالا برای شما آوردیم باید الان این موضوع را درک کرده باشید که «گیربکس» چقدر با اهمیت است و توجه کردن به حتی پیش پا افتاده ترین موضوع غیر عادی نیز حائز اهمیت است .

اگر فکر می‌کنید خودروی‌تان عیب و ایرادی دارد و یا فقط می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره ایرادهای بالقوه «گیربکس» داشته باشید، مطالبی که به دنبال می‌آیند را مطالعه کنید و یک گام از خودروی‌تان جلو بیفتید.

باور کنید یا نه، هنوز افرادی هستند که دوست دارند به صورت دستی دنده عوض کنند، پدال کلاچ و دسته دنده داشته باشند، و افرادی هم هستند که این کار را با اشتیاق انجام می‌دهند.

گیربکس های دستی به رغم عملکرد ساده‌شان، به نوبه خودشان می‌توانند عیب و ایرادهایی پیدا کنند. یکی از ایرادهای مهم این است که وقتی پدال کلاچ را می‌فشارید و سعی می‌کنید دنده را عوض کنید، دنده جا نمی‌رود.

این اتفاق ممکن است زمانی که می‌خواهید دنده یک را جا بزنید و حرکت کنید، یا هر زمان دیگری که می‌خواهید دنده عوض کنید بیفتد. علت های شایع این امر عبارتند از: گران‌روی پایین (رقیق شدن) واسکازین، یا نیاز به رگلاژ کردن کابل ها و اتصالات دسته دنده یا کلاچ. وقتی چیزی در خودروی‌تان درست کار نکند، سر و صدا هم خود به خود شروع می‌شود.

ادامه مطلب را بخوانید تا متوجه بشوید حس بویایی چگونه می‌تواند به شما کمک کند ایرادهای گیربکس را تشخیص بدهید. اگر بوی واسکازین سوخته به مشام‌تان می‌خورد، بدانید که بوی آن به خوشی بوی موفقیت نیست.

استشمام این بو نشانه این است که گیربکس شما بیش از حد داغ شده است. واسکازین نه تنها بخش های مختلف گیربکس را روغن کاری می‌کند بلکه آن را خنک کرده و از سوختنش جلوگیری می‌کند.

حتی در برخی خودروها، گیربکس رادیاتور کوچکی مخصوص خودش دارد ( خنک کننده روغن) که واسکازین را به جریان می‌اندازد تا گرما و حرارت گیربکس را دفع کند. از عوامل شایع مشکل‌ساز می‌توان واسکازین کم یا بی کیفیت را نام برد که نشان می‌دهد یک نشتی وجود دارد یا اینکه واسکازین کثیف شده و احتیاج به تعویض دارد.

اگر فکر می‌کنید گیربکس شما از خراب شدن در امان است، دست‌کم وقتی خودروی‌تان بی حرکت است، شاید واقیعت شما را شگفت‌زده بکند. ادامه مطلب را بخوانید تا معنی سر و صداها را بفهمید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید